Za krásami Rakouska a Německa

Na konci září dostali žáci 8. a 9. tříd ZŠ Zeyerova možnost zúčastnit se zahraničního poznávacího pobytu v Rakousku a Německu.

Čtyřicet žáků se poslední zářijový týden spolu s vyučujícími vydalo autobusem na cestu do Německa. Po nočním přejezdu nás čekala první zastávka nedaleko hradu Neuschwanstein, kde jsme se mohli z vyhlídek podívat do nádherného okolí a spatřit jeden z nejznámějších a nejnavštěvovanějších cílů v Německu.

V Mnichově jsme navštívili Alianz Arenu FC Bayern Mnichov, kde se každý z nás mohl na chvíli stát profesionálním fotbalistou. Úžasná prohlídka zákulisí fotbalu v anglickém jazyce nadchla nejen kluky, ale i děvčata. Odtud naše cesta pokračovala k jezeru Chiemsee. Lodí jsme se dostali na ostrov Herreninsel, kde stojí krásný zámek Herrenchiemsee – napodobenina francouzského Versailles. Prohlídka vnitřních prostor byla velice zajímavá a poutavá, výklad byl pro nás dokonce připraven v českém jazyce.

Aby žáci opravdu viděli všechny tváře Německa a Rakouska, následovala návštěva Eisriesenweltu, největší ledové jeskyně na světě, kam nás dopravila nejstrmější lanovka v zemi. Tím však dobrodružství nekončilo. Vybaveni vlastní baterkou nebo karbidovou lampou nás čekal výstup 700 schodů do vnitřní části jeskyně, kde jsme mohli vidět například „ledového slona“.

Další zastávkou bylo malebné městečko Hallstatt se stejnojmenným jezerem. Obklopené horami skýtalo mnoho zajímavostí jako místní hřbitov nebo ploché stromy hrušní a meruněk na fasádách domů.

Od jezera zpět do hor jsme se přesunuli autobusem a lanovkami do Dachsteinu. Horní stanice lanovky Krippenstein a procházka na vyhlídku Five Fingers nabídla překrásná panoramata hor pokrytých sněhem a pohltila všechny. K odpočinku pak posloužila procházka nedalekým městem Bad Ischl.

Rakousko nejsou jen hory, ale i vodopády. Jeden z nich čekal i na naši výpravu – Gollinger Wasserfall. Nejzdatnější účastníci se vydali až k místu, kde vyvěrá z krasové  jeskyně. Po rychlém přejezdu zpět do Německa následovala prohlídka solného dolu v Berchtesgadenu. Všichni dostali speciální montérkový overal, nasedli na důlní vláček a vyjeli na prohlídku. Sjezd na skluzavkách a plavba lodí na dně dolu sklidily u dětí i dospělých velký ohlas.

Na závěr dne všechny okouzlilo královsky pohádkové jezero Königssee, nejčistší v Evropě a nejhlubší v Německu. Vyhlídkovou lodí všichni dopluli k poutnímu kostelu svatého Bartoloměje. V průběhu plavby byly k vidění různé zajímavosti jako vodopád, „hory s příběhem“ a z dálky i Orlí hnízdo, horské útočiště Adolfa Hitlera.

Poslední den byl už jen odpočinkový. Navštívili jsme Salzburg, rodiště W. A. Mozarta, nad kterým se tyčí pevnost Hohensalzburg. Na tu jsme se kvůli nepříznivému počasí nedostali, za to jsme měli možnost nahlédnout do katedrály svatého Ruperta a Virgila a zvenku obhlédnout zámek Mirabell a jeho zahrady.

Nadšená ze zážitků a s taškami suvenýrů se celá výprava v sobotu ve večerních hodinách vrátila domů. Žáci akci hodnotili velmi kladně. „Moc jsem si to užila. Mám spoustu vzpomínek a zážitků. Moc děkuji učitelkám, řidičům a všem, že jsme to všichni zvládli, “ zhodnotila zájezd žákyně 9. C Adéla Křiklavová. „Program byl velmi bohatý a náročný, ale jsem ráda, že jsem všechno mohla vidět,” doplnila žákyně 8. B Lea Elgnerová. „Líbilo se mi všechno, ale skluzavka v Solných dolech byla nejlepší,” vybrala nejlepší zážitek žákyně 8. A Eva Andrýsková.

Věříme, že taková akce není poslední, kterou pro své žáky vyučující ZŠ Zeyerova připravili.