Šestnáct hodin práce mě neodradilo
Projekt Dotkni se vesmíru skončil, ale práce pro žáky ne. Bylo zapotřebí dokončit fotodokumentaci a sestříhat video týmu Vesmírní Zeyeráci, které bylo představeno na závěrečné konferenci v Praze. To se podařilo zejména díky práci Vojty L., kterému jsme položili několik otázek.
Vojto, proč ses rozhodl zapojit se do projektu Dotkni se vesmíru jako kameraman/fotograf?
Zapojil jsem se, abych rozšířil svoje kameramanské schopnosti a chtěl jsem vyplnit svůj volný čas něčím, co mě bude bavit.
Byl to pro tebe první projekt, kde jsi fotografie a videa následně sestříhal do jednoho celistvého videa?
Ne, není to můj projekt. V minulosti i v současnosti občas tvořím videa s herní a cyklistickou tematikou na platformu YouTube (kanál Humahoj official).
Přiblížil bys nám, co obnášela tvorba videa?
Práce na projektu začala v dubnu 2022 a vypuštění sondy bylo plánováno na přelom října a listopadu 2022. Náš tým se víceméně scházel pravidelně každý týden. Ne vždy bylo potřeba natáčet, ale každé setkání bylo potřeba zdokumentovat, protože fotky byly důležité pro tvorbu dalšího povinného výsledku projektu – palubního deníku.
Rozhodli jsme se, že pro zachování jednotného stylu videa bude kamera při natáčení videí ve třídě na stejném místě, proto jsme toto místo ve třídě označili. První video, které jsme natáčeli, se týkalo sestavení sondy. Dále jsme natáčeli zkoušky funkčnosti sondy, což jsme ověřovali i v prostorách před školou. Pokud to situace umožnila, záběr jsme i několikrát opakovali, abych si při sestavování videa mohl vybrat ten nejlepší.
Některé chvíle se však daly zachytit jen jednou – tím bylo vypuštění sondy v Českém hydrometeorologickém ústavu v Praze. Tuto událost jsem zachytit pro ty, kteří tam s námi nebyli, ale na projektu se podíleli.
Jakou techniku jsi při natáčení používal?
Pro zachycení sestavování sondy jsme používali dvě klasické videokamery, jedna byla umístěna na stativu a jednou jsem pořizoval záběry z blízka. Pro natáčení samotného vypuštění a hledání sondy jsem měl vypůjčenou poloprofesionální kameru. Uvažovali jsme i o využití dronu, ale ten jsme nakonec z obavy, abychom neporušili nějaké předpisy, nevzali.
Co jsi udělal s natočenými záběry?
Podstatnou část videa tvoří natočený materiál z měsíce května a června 2022, jednalo se o 300 minut záznamu. Potom jsem natáčel v den vypuštění sondy – 12. října 2022. Na konci měsíce srpna jsem si všechny materiály prohlédl, sestřihal a vytvořil první verzi videa. Obrazový materiál byl zkrácen, některé pasáže byly zrychleny. Poslední části videa jsem doplnil v průběhu měsíce listopadu. Zpracování natočených videí a vytváření závěrečných sestřihů mi zabralo celkem asi 16 hodin práce.
Co bylo na natáčení nejnáročnější?
Příprava – plán, postavení kamery na místo, zkušební záběry. Samotné natáčení už pak bylo v pohodě. Oproti statickému natáčení ve třídě bylo pak náročné zachytit hledání sondy v neznámém prostředí.
Na snímcích vystupují i tvoji spolužáci. Jak se vám práce na projektu dařila?
Známe se ze školy, proto se nám dobře spolupracovalo. Každý z nás měl svoji pozici v týmu, takže každý byl v něčem jedinečný a nenahraditelný, vzájemně jsme se tak doplňovali. Všichni budeme rádi vzpomínat na společně prožité chvíle.
Jsi se svojí prací spokojen?
Ano, závěrečné video odráží práci všech členů týmu. Do videa jsem použil originální záběry z výstupu do stratosféry, které pořídila kamera na naší sondě Zeyerie. Je na nich vidět i zakřivení Země. Byl jsem překvapen, když jsem si všiml, že jsme zachytili také letící letadlo a balóny.
Jakub Radič, reportér školního časopisu Zeyeráček
Deník_Zeyeráci (1): Přečtěte si po kliknutí: