V silné konkurenci čtenářů jsme se neztratili

Hurá! Máme za sebou online kolo celorepublikové soutěže Souboj čtenářů, do níž se zapojilo celkem 88 tříd základních škol i víceletých gymnázií. V silné konkurenci jsme se vůbec neztratili a obsadili jsme krásné 14. místo.

A jak to celé začalo? Zároveň s pololetním vysvědčením jsme obdrželi veliký balík knížek, z něho jsme celí nedočkaví začali postupně lovit nové „voňavé“ knihy. Někoho oslovil titul knihy, jiného zaujaly krásné ilustrace a někoho zase malý počet stránek. Rozdělili jsme se do pěti skupin a ihned jsme se vnořili do prvních stránek, abychom nasáli atmosféru příběhů.

V dílnách čtení jsme rozebírali hlavní i vedlejší postavy, zaměřili jsme se detailně na prostředí a časovou linku a zaznamenávali jsme klíčové okamžiky. Poznámkové bloky si někteří výtvarně vyzdobili, jiní si naopak vymysleli speciální systém pro snadnou orientaci v zápiscích. Když se začal blížit termín soutěže, byli jsme trochu nervózní. Připravili jsme si proto zkušební otázky, aby z nás napětí spadlo a abychom se ujistili, že jsme na ostrý start připraveni.

V pondělí 3. dubna jsme se sešli s poznámkovými bloky v počítačové učebně a po přihlášení jsme hlasitě začali odpočítávat poslední vteřiny do spuštění soutěže. Přesně v 10 hodin to vypuklo. Žáci dali hlavy dohromady, vzájemně se podporovali, vyhledávali co nejpřesnější odpovědi nebo jen zalovili v paměti. Co nejrychleji zapsat do formuláře, zkontrolovat a odeslat – to bylo v limitu 30 minut to nejdůležitější. Jakmile se udělal poslední klik, ihned z nás zmizela nervozita a objevily se úsměvy na tvářích. Zodpověděli jsme všech 25 otázek a vydali ze sebe maximum.

Po deseti dnech jsme se dozvěděli výsledky. Umístění na 14. místě nás nejen překvapilo, ale udělalo nám samozřejmě velikou radost. Dokázali jsme si, že jako kolektiv táhneme za jeden provaz, dokážeme se podporovat a jsme ochotni udělat něco navíc. Můžeme být na sebe právem pyšní.

Za kolektiv VI. A Hana Kramářová