V soutěži micro:Myš jsme se neztratili

Žáci ZŠ Zeyerova se 1. února 2023 zúčastnili nultého ročníku soutěže s názvem micro:Myš na VOŠ a SPŠE v Olomouci. Soutěž probíhala hned v několika disciplínách a my se zapojili do každé z nich, nastoupili jsme v počtu 22 žáků v 8 týmech.

Vše odstartoval závod dojezd Myšohryzu, jehož cílem bylo ujet se svým strojem co nejdelší vzdálenost. Svépomocí vyrobené autíčko na pohon o pastičce na myši si museli žáci sestavit předem doma. Mnohá vozítka měly ještě na místě konání menší technické obtíže, a tak je nejen naši žáci museli doupravit přímo na místě. Výsledky byly velmi různorodé. Od několika málo metrů se dojezdová dráha u některých myšohryzů vyšplhala tak vysoko, že museli organizátoři zaimprovizovat a vytvořit zcela novou, delší dráhu. Za naši školu se soutěže zúčastnilo 5 týmů.

Následovala soutěž micro:bit. Zde měli žáci přimět své vlastní „microbití zařízení“ pracovat dle svých představ. Součástí hodnocení byla i prezentace výrobku. Co mikrobot předvede, bylo čistě na účastnících, a tak se zde objevily makety automatické pračky reagující na podněty z vnějšku, jeřáb ovládaný na dálku, hasičské auto nebo třeba detektor kovu. Kromě sympatií porotců mohli účastníci bojovat i o hlasy svých spolužáků, kteří se stali diváckou porotou. Za naši školu se přihlásili tři týmy. Tým ALSOF ve složení Aleš Vavrda a Sofie Hromádková byl dokonce jediným, který zastupoval první vzdělávací stupeň a svou odvahou zapojit se si vybojoval krásné 1. místo ve své kategorii. Tým Dragon Constructions ovládal pomocí microbitů hasičský vůz a získal ocenění divácké poroty. Tým Mivoma Tech nám naprogramoval pračku. Oba týmy získaly třetí místo v soutěži.

Po microbitech se soutěž přesunula zpět k myšohryzům. Tentokrát se ale bojovalo o rychlost Myšohryzu. Na trať si týmy mohly přinést zcela novou konstrukci vozítka, někteří si proto svá vozidla vyměnili a znovu se vydali na startovní plochu. Zde si žáci Tomáš Chlup a Róbert Koštial  vysoutěžili pěkné druhé místo a tým Myší závodníci ve složení Václav Hutečka a Lukáš Valenta obsadili třetí místo.

V průběhu celého programu se pak pro odlehčení uskutečnila jedna sportovní soutěž, z níž si naši žáci taktéž odnesli jedno krásné umístění, a to žák Roman Ziegelheim za hod na cíl.  Všechna tato ocenění si mohli žáci odnést už na konci programu, mnohé výsledky byly ale natolik těsné, že se organizátoři rozhodli rozdat dodatečně ještě několik sdílených třetích míst.  Všichni soutěžící byli šikovní a těšíme se na další ročník  této soutěže.

Napříč dnem měl každý účastník příležitost zabojovat o dobrá umístění v soutěži, ale také poprat se se svými strachy a zaimprovizovat v případě obtíží, seznámit se s dalšími soutěžícími nebo se inspirovat a začít spřádat plány na další ročník soutěže. Každý si mohl najít to své a my budeme doufat, že příští ročník bude alespoň stejně vydařený.

Jana Šimáková